x

ابزار Magic wand

در فتوشاپ

بازدید: 3114 سه‌شنبه 25 دی 1397
فتوشاپ

برخلاف سایر ابزارهای انتخاب که بر اساس یک شکل یا لبه های بخشی از تصویر محدوده را  شناسایی می کنند، ابزار Magic wand در فتوشاپ، بر اساس تون و رنگ پیکسل ها عمل انتخاب را انجام می دهد. خیلی از کاربران فتوشاپ میانه خوبی با این ابزار ندارند چرا که معتقدند نمی شود کنترل زیادی روی آن داشت. اما اگر در جای مناسبی ازین ابزار استفاده کنید نتیجه بسیار خوبی به دست خواهید آورد.

انتخاب کردن با ابزار Magic wand

این ابزار را می توانید با زدن دکمه w یا با استفاده از آیکنش در نوار ابزار بغل فعال کنید. 

ابزار Magic wand می توان رنگ پیکسل ها را تشخیص دهد و ازین طریق می تواند یک محدوده مشابه رنگی را انتخاب نماید. به تصویر زیر دقت کنید. فرض کنید خیلی سریع می خواهیم نوار قرمز رنگ وسط را انتخاب کنیم.

کافیست با استفاده از ابزار "چوب جادویی"  یک کلیک داخل این محدوده بکنیم. از آنجایی که رنگ و تون این نوار کاملا یکسان است کل آن را به راحتی انتخاب می کند.

تلورانس یا درصد خطا

حالا اگر در محدوده بالایی این گرادیانت ، یعنی قسمت خاکستری رنگ کلیک کنم چه اتفاقی می افتد؟ آیا یک  نوار باریک از رنگ طوسی انتخاب می شود یا تمام محدوده بالا؟

همینطور که در تصویر زیر می بینید یک بازه از رنگ خاکستری انتخاب می شود. این مقدار به چه چیزی بستگی دارد؟ زمانی که روی یک رنگ کلیک می کند، چند درجه روشن تر یا تیره تر از آن رنگ انتخاب می شود؟

در قسمت تنظیمات این ابزار ، گزینه ای وجود دارد با نام Tolerance ، به صورت پیش فرض مقدار این گزینه روی 32 تنظیم شده  است. به این معنا که هر نمونه رنگی که ما انتخاب کنیم، 32 درجه روشن تر و تیره تر را ابزار Magic به حالت انتخاب در می آورد. 

حالا اگر من این مقدار را بیشتر کنم ، یعنی بازه انتخاب ابزار مجیک را بالا برده ام. پس در نتیجه ناحیه بزرگ تری انتخاب می شود.

من دوباره در قسمت خاکستری بالا کلیک می کنم 

حالا اگر مقدار تلورانس را روی صفر بگذاریم چه نتیجه ای می دهد؟ هیچ پیکسلی انتخاب نمی شود؟ 

زمانی که تلورانس را روی صفر می گذارید به فتوشاپ می گویید که پیکسل هایی را انتخاب کند که دقیقا همرنگ نقطه ای است که روی آن کلیک کرده اید. پس فتوشاپ یک ستون خاکستری نازک را برای شما انتخاب می کند.

گزینه پیوستگی

نکته ای که وجود دارد این است که چرا زمانی که من روی نقطه ی خاکستری دلخواهم کلیک می کنم نقاط مشابه پایین تصویر انتخاب نمی شوند؟ مگر نه اینکه فتوشاپ نمونه رنگی که انتخاب کردید در پیکسل های جستجو می کند و نقاط مشابه را می گیرد؟

جواب این سوال این است. گزینه ای وجود دارد با نام Contiguous یا پیوستگی. فتوشاپ به صورت پیشفرض تنها پیکسل هایی را انتخاب می کند که کنار هم باشند و اگر تیک این گزینه را برداریم، با یک کلیک نقاط پایین عکس هم انتخاب خواهد شد.

نتیجه انتخاب بدون وجود گزینه پیوستگی